Zapalenie przełyku

zapalenie przełyku

Zapalenie błony śluzowej przełyku może mieć różne przyczyny oraz objawy. Ból podczas połykania, drapanie w gardle, chrypa… to tylko niektóre z niepokojących sygnałów, jakie daje nam nasz przełyk. Schorzenie to występuje w postaci przewlekłej oraz nagłej i prowadzi do powstawania groźnych nadżerek i owrzodzeń. Nieleczone staje się przyczyną poważniejszych chorób, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na dolegliwości przełyku i co się z nimi wiąże.

zapalenie przełyku1

Zapalenie przełyku to problem, który może dotknąć każdego, czasem bierze się ono ze stylu życia, a czasem wywołane jest czynnikami chorobowymi i farmakologicznymi. Zobaczmy, czym jest zapalenie przełyku, jakie są jego rodzaje, objawy i jak je leczyć.

Zapalenie przełyku -co to za choroba?

Zapalenie przełyku rozwija się w reakcji na czynniki drażniące śluzówkę. Podrażnienie może być spowodowane kwaśną treścią żołądka, która powraca do przełyku, drażniąc jego śluzówkę, tworząc stan zapalny. Nie jest to jedyna przyczyna schorzenia, mogą powodować ją również wirusy, bakterie, grzyby, środki chemiczne czy urazy mechaniczne.

Wyróżnia się:

refluksowe zapalenie przełyku;

eozynofilowe zapalenie przełyku;

polekowe zapalenie przełyku;

zakaźne zapalenie przełyku;

– zapalenie przełyku spowodowane oparzeniami (następuje po spożyciu drażniących środków chemicznych);

– zapalenie przełyku spowodowane urazami mechanicznymi.

Objawy zapalenia przełyku

Objawy zapalenia przełyku mogą pojawiać się nagle (najczęściej w przypadku uszkodzeń toksycznych i oparzeń) lub stopniowo.

Najczęstsze objawy zapalenia przełyku to:

– zgaga;

– uczucie goryczy w ustach;

– odynofagia (ból podczas przełykania);

– puste odbijanie;

– cofanie się treści żołądkowej do przełyku;

– chrypka i kaszel;

– ból gardła;

– ból w przełyku;

– uczucie ciała obcego w przełyku;

– uczucie duszności;

– nudności i wymioty;

– rzadziej: ból głowy i gorączka.

W niektórych przypadkach zapalenie przełyku może przez długi czas przebiegać bezobjawowo.

zapalenie przełyku3
Rodzaje zapalenia przełyku

Rodzaj zapalenia przełyku zależny jest od przyczyny występowania choroby. Jak wspomniałam wcześniej, schorzenie to może mieć różne podłoże.

Refluksowe zapalnie przełyku

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zapalenie przełyku spowodowane chorobą refluksową. To najczęstsza przyczyna pojawienia się problemów z przełykiem. W refluksie kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku, podrażniając śluzówkę przełyku i prowadząc do stanu zapalnego. Jeżeli refluks nie jest leczony, po pewnym czasie pojawiają się nadżerki i wrzody, które powodują nieznośne pieczeni i ból. W efekcie następują trudności z przełykaniem, a w tym z przyjmowaniem pokarmów, co wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Nieleczone refluksowe zapalenie przełyku może doprowadzić do zwężenia przełyku, powodując chorobę – przełyk Barreta, a stąd już niedaleka droga do raka przełyku.

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku

Ten rodzaj przełyku często wymaga znacznej zmiany w stylu życia. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety, unikanie zbyt obfitych posiłków i ciężkostrawnego leczenia. Warto również ograniczyć używki.

Czytaj też: Refluks żołądkowo-przełykowy co warto o nim wiedzieć?

Eozynofilowe zapalenie przełyku

Jest to zapalenie przełyku spowodowane alergią pokarmową. Gdy alergeny wchodzą w kontakt z błoną śluzową przełyku, pojawia się reakcja obronna w postaci stanu zapalnego, podrażnienia, a także swędzących krost. Do najczęstszych alergenów, wpływających na błonę śluzową przełyku należą: cebula, czosnek, krowie mleko, kofeina, cytrusy, orzechy, ostre przyprawy.

Leczenie eozynofilowego zapalenia przełyku

Należy całkowicie wyeliminować z diety produkty uczulające. Dla lepszego rozpoznania najlepiej wykonać testy alergiczne. Łagodzenie objawów następuje poprzez spożywanie leków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych.

Polekowe zapalenie przełyku

Jeżeli połykamy tabletki zbyt małą ilością wody, możemy doprowadzić do polekowego zapalenia przełyku. Jest to stan zapalny powstały w wyniku podrażnienia błony śluzowej w przełyku po tym, gdy środki farmakologiczne przebywają w nim zbyt długo.

Łatwo zapobiegać polekowemu zapaleniu przełyku, wystarczy pamiętać o tym, aby tabletki popijać zawsze dużą ilością płynów.

Zapalenie przełyku zakaźne

Ten rodzaj zapalenia przełyku wywoływany jest bakteriami, wirusami lub grzybami. Pojawia się najczęściej w przypadku spadku odporności organizmu, spowodowanego innymi chorobami, takimi jak: AIDS czy cukrzyca. Ten typ choroby leczony jest antybiotykami.

Sprawdź też: Zapalenie błony śluzowej żołądka

Pozostałe rodzaje zapalenia przełyku

Spożycie środków chemicznych lub bardzo gorących potraw również może doprowadzić do zapalenia przełyku. Aby złagodzić ból i pieczenie, jak najszybciej należy podać chłodne mleko lub wodę i udać się bezzwłocznie do lekarza.

Zapalenie przełyku – diagnostyka

Najczęściej wykonywanym przez lekarza badaniem, który ma na celu diagnostykę zapalenia przełyku, jest endoskopowe badanie przełyku. Pozwala ono dokładnie sprawdzić stan śluzówki i określić stan nasilenia stanu zapalnego oraz sprawdzić, czy pojawił się nadżerki lub wrzody.

zapalenie przełyku4

Endoskopia pozwala również na szybkie wykrycie powikłań, np. zwężenia przełyku lub raka.

Innym badaniem, wykonywanym w przypadku podejrzenia zapalenia przełyku jest pH-metria. Dzięki sprawdzeniu pH soku żołądkowego można potwierdzić, że zapalenie jest wynikiem refluksu.

Zapalenie przełyku – leczenie

Leczenie zapalenia przełyku może się różnić w zależności od przyczyny występowania schorzenia. Przy refluksowym zapaleniu przełyku lekarze zapisują najczęściej inhibitory pompy protonowej, czyli leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Nie zawsze jednak są one skutecznie, zwłaszcza gdy refluks spowodowany jest nie zakwaszeniem, a niedokwaszeniem żołądka. Specjaliści zalecają więc, aby refluksowe zapalenie przełyku leczyć specjalną dietą oraz zmianą trybu życia, żeby uniknąć skutków ubocznych, płynących z przyjmowania leków farmakologicznych.

W przypadku oparzeń chemicznych i termicznych konieczne jest natychmiastowe zneutralizowanie substancji drażniącej, aby zapobiec konsekwencjom w postaci rozległego zapalenia przełyku, zwężeniu przełyku i bliznowaceniu. Najlepiej jak najszybciej wypić płyn obojętny, chłodne mleko lub wodę i udać się do lekarza, aby sprawdził stan uszkodzeń w przełyku.

zapalenie przełyku5

Pacjenci cierpiący na eozynofilowe zapalenie przełyku muszą wystrzegać się pokarmów uczulających. Najlepszą opcją będzie zastosowanie diety pod okiem alergologa lub zastosowanie diety eliminacyjnej. Dla łagodzenia objawów najlepiej stosować leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. W ostrzejszych przypadkach, gdy leki nie działają, lekarz może zalecić interwencję chirurgiczną, mającą na celu mechaniczne poszerzenie przełyku.

Domowe sposoby leczenia zapalenia przełyku

Domowe sposoby pomogą załagodzić objawy zapalenia przełyku, bez względu na ich przyczynę. Oto kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie z dolegliwością przed wizytą u lekarza:

– unikanie obfitych i bardzo gorących posiłków;

– jedzenie małymi kęsami;

– ograniczenie używek;

– unikanie słodyczy i potraw tłustych;

– zastosowanie diety odchudzającej (w przypadku osób otyłych).

W domowym leczeniu zapalenia przełyku pomagają również zioła takie jak:

– podbiał;

– prawoślaz lekarski;

– lukrecja;

-malwa czarna;

– rumianek;

-siemię lniane.

Źródła:

https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/zapalenie-przelyku/

https://www.medme.pl/artykuly/zapalenie-przelyku-objawy-leczenie-i-rodzaje,67798.html

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top