Srebro koloidalne – co to jest? Czy warto stosować?

1893247

Srebro koloidalne lub inaczej nanosrebro, w ostatnich latach stało się bardzo popularne, choć opinie na jego temat są podzielone. Jedni uważają je za remedium na różne schorzenia, inni twierdzą, iż to trucizna. Więc jak to z tym srebrem koloidalnym właściwie jest? Postanowiłam bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i w tym artykule opiszę, czego się dowiedziałam. Czym jest srebro koloidalne, na co pomaga, czy są jakieś skutki uboczne jego stosowania?

Srebro koloidalne – co to jest?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale) to farmaceutyczny surowiec, który wykorzystywany jest do produkcji różnych leków, stosowanych głównie w okulistyce i dermatologii. Suplementy diety pod nazwą srebra koloidalnego dostępne są również w aptekach i sklepach medycznych. Jednak te dwie substancje nie mają ze sobą wiele wspólnego.

srebro koloidalne 2 jpg 1479006277

Dostępne w aptece suplementy diety to głównie woda, z niewielką ilością srebra koloidalnego (koragolu) oraz białka lub żelatyny. Czy to jednak oznacza, że taki suplement nie działa? Otóż niekoniecznie! Okazuje się bowiem, iż już niewielka ilość srebra koloidalnego zawarta w roztworze może przynieść pożądane działanie. Szwajcarski botanik Karl Wilhelm von Nägel, przeprowadzając badania nad koragolem odkrył, iż wystarczy już 0,0000001 procent jonów tej substancji zmieszać z wodą, aby zniszczyć znajdujące się w cieczy drobnoustroje.

Historia srebra koloidalnego – kiedy zaczęto go używać?

Srebro wykorzystywane były już w starożytnej Persji i Grecji, gdzie wierzono w jego zbawienne działanie i stosowano do celów leczniczych. Doceniano jego właściwości antybakteryjne oraz przyspieszające leczenie otwartych ran. Kilka wieków później ze srebra korzystały głównie rody szlachetne, wspomagając się nim w czasach chorób i epidemii. Co ciekawe, srebro po kilku latach stosowania delikatnie odkłada się w organizmie, powodując delikatnie błękitny odcień naskórka. A jako że dostęp do tej substancji mieli głównie ludzie dobrego pochodzenia, stąd też wzięło się powiedzenie o „błękitnej krwi”.

Sproszkowaną formę srebra koloidalnego wykorzystywano do odkażania studni oraz zwalczania różnych chorób. Po dziś dzień substancja ta jest bardzo popularna, ze względu na swoje szerokie właściwości. A na co właściwie pomaga srebro koloidalne? Zobaczmy!

Srebro koloidalne – właściwości

Srebro koloidalne najbardziej znane jest ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. To właśnie dlatego wykorzystywane jest do walki z różnego rodzaju drobnoustrojami. Jest to produkt dobry, ponieważ,w przeciwieństwie do wielu innych przeciwbakteryjnych substancji, nie niszczy flory bakteryjnej , a dodatkowo wspomaga regenerację uszkodzonych komórek, przez co można je stosować w celu przyspieszenia gojenia ran. Srebro koloidalne dostępne jest do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, wspomagając łagodzenie objawów i leczenie wielu schorzeń.

Jak działa srebro koloidalne?


Duża skuteczność srebra wynika z tego, że jego naładowane dodatnio jony przyczepiają się do naładowanych ujemnie bakterii, niszcząc tym samym ich strukturę. Mówi się o tym, że srebro niszczy bakterię od razu i jest to tak zwany efekt srebrnego pocisku.

Niektórzy porównują działanie nanosrebra do antybiotyków, tyle że o szybszym działaniu. Srebro koloidalne charakteryzuje się tym, iż zapobiega bakteriom pozyskiwanie energii, powodując przerwanie łańcucha oddechowego. Bakterie tracą więc elektrolity, zaczynają się kurczyć i w efekcie, obumierają. Srebro podobne działanie wykazuje na grzyby.

W przeciwieństwie do antybiotyków koragol potrafi zwalczać także wirusy. Jak to się dzieje? Otóż srebro hamuje wytwarzanie się enzymu z klasy izomerazy, który niezbędny jest do przeżycia komórek wirusowych.

Srebro koloidalne wspiera tworzenie się nowej tkanki nabłonkowej podczas wytwarzania nowych komórek w przypadku ran, przez co pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek.

Srebro koloidalne – zastosowanie

Aktualnie srebro koloidalne stosowane jest głównie w przemyśle okulistycznym oraz laryngologicznym do produkcji leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. W aptekach i różnych sklepach z artykułami medycznymi znajdziemy również suplementy diety ze srebrem koloidalnym do picia lub użytku zewnętrznego. Są to specjalne rozwory, zawierające koragol oraz wodę i białka lub żelatynę. Wykorzystywane są jako remedium na różne schorzenia. Zobaczmy, jakie.

Srebro koloidalne na trądzik

1932711

Jest to jedno z najczęstszych zastosowań nanosrebra. Ze względu na jego silne działanie antybakteryjne, zaleca się korzystać z niego w pielęgnacji cery trądzikowej. Regularne stosowanie srebra koloidalnego pomaga usunąć nie tylko wypryski, ale również przebarwienia i blizny, wyrównując koloryt skóry. Co więcej, nanosrebro usuwa efekt „świecenia się” skóry, pozostawiając ją matową. Działa łagodząco i kojąco, hamuje wydzielanie sebum. Na cerę najlepiej korzystać z toniku ze srebrem koloidalnym i regularnie przemywać nim twarz. Uważa się, jednak, że efekty widoczne są dopiero po ok. 2 miesiącach stosowania takiej terapii, nie wolno się więc zniechęcać, gdy na początku nie zauważymy rezultatów.


Srebro koloidalne na grzybicę

Koragol wykorzystuje się często także w walce z grzybicą stóp i paznokci. Srebro hamuje rozwój bakterii i pomaga zwalczać grzyby, jednocześnie pozostawiając oczyszczoną, ładną skórę. Zaleca się zmienione chorobowo miejsca przebywać wacikiem nasączonym nanosrebrem raz dziennie. W tym przypadku już po kilku zastosowaniach można zaobserwować złagodzenie świądu, zmniejszenie zmian grzybiczych i poprawę wyglądu skóry.

Srebro koloidalne w leczeniu ran i blizn

Już w czasie I wojny światowej stosowano opatrunki ze srebrem koloidalnym, które miały przyspieszać gojenie ran. Gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu zawartych w srebrze jonów z raną, dostają się one do ciała, działając antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Takie leczenie znacznie redukuje ryzyko infekcji oraz powikłań. W Polsce plastry ze srebrem koloidalnym nie są tak popularne, jednak w wielu krajach stosuje się je powszechnie po dziś dzień.

Srebro koloidalne alternatywą dla antybiotyku

O antybiotykach mówi się wiele dobrego i złego. Wiadomo, że ich częste przyjmowanie może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu. Co więcej, antybiotyki zabijają znacznie mniej bakterii niż srebro koloidalne i robią to wolniej. Ciekawostką jest również to, że szkodliwe organizmy nie potrafią wytworzyć sobie odporności na srebro koloidalne, przez co można stosować je stale bez ryzyka zwiększenia tolerancji i zmniejszenia efektu działania.

Srebro koloidalne do użytku zewnętrznego stosować można również w przypadku:

  • oparzeń (także słonecznych);
  • egzemy i atopowego zapalenia skóry;
  • łuszczycy;
  • opryszczki;
  • ukąszeń owadów.

Często spotkać można również połączenie srebra koloidalnego z wodą utlenioną. Jest to ciekawa kompozycja, która pozwala na zwiększenie działania srebra. Dzieje się tak dlatego, że jony srebra przemieszczają się wtedy na bąbelku tlenu, pochodzącego z wody utlenionej, przechodzą przez błonę komórkową, wchodząc do kanału bakterii i blokując jej metabolizm. W taki sposób dochodzi do całkowitego zniszczenia drobnoustroju. Woda utleniona dodatkowo likwiduje toksyny, znajdujące się w ranach, odkażając je.

Srebro koloidalne w medycynie estetycznej

Koragol wykorzystywany jest także w kosmetyce. Można go stosować do:

  • przyspieszenia regeneracji po zabiegach kosmetycznych, także laserowych;
  • oczyszczania skóry przed makijażem permanentnym oraz innymi zabiegami;
  • pielęgnacji skóry po goleniu.

Srebro koloidalne do picia – jak stosować?

W aptekach i sklepach medycznych znajdziemy suplementy diety ze srebrem koloidalnym do picia. Jest to postać srebra niejonowego z płaską nanocząsteczką, które nie kumuluje się w organizmie, co sprawia, że w połączeniu z kwasem żołądkowym, nie dochodzi do szkodliwej dla organizmu reakcji. Srebro koloidalne do picia stosuje się w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy, zwalczania problemów jelitowych, wzdęć, zaparć, biegunek. Pomaga także w leczeniu bólów, związanym z reumatyzmem. Łagodzi objawy cukrzycy oraz zapalenia wyrostka robaczkowego.

Suplementy ze srebrem koloidalnym stosowane doustnie pomagają w walce z pasożytami przewodu pokarmowego, żylakami odbytu, świądem w okolicy dróg rodnych oraz czyrakami. Wykorzystywane bywa w profilaktyce nowotworów oraz w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wykazuje wysoką skuteczność przy oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Czy srebro koloidalne jest toksyczne? Czym jest srebrzyca?

Niektóre badania wykazują, że przyjmowanie srebra koloidalnego w zbyt dużej dawce może wykazać toksyczne działanie na organizm. Szacuje się, że najmniejsza dawka, przy której może dojść do objawów zatrucia, wynosi ok. 0,014 mg srebra na kilogram masy ciała, spożywanego na dobę. Najbardziej popularnym skutkiem ubocznym zażywania zbyt dużych ilości srebra, jest srebrzyca.

Srebrzyca – co to jest?

Nazywana inaczej argyrią – to choroba, która jest wynikiem nadmiernej kumulacji srebra w organizmie. Powstaje zazwyczaj przez osadzanie się srebra w organizmie (zwłaszcza, jeżeli używane są suplementy ze srebrem jonowym).

Objawy choroby pojawiają się późno, może do nich dojść nawet po roku systematycznego stosowania srebra. Na początku pojawia się niebieskie zabarwienie linii dziąseł oraz zmiany koloru skóry na całej powierzchni lub na wybranych obszarach (takie zmiany są nieodwracalne).

W zależności od tego, w jakim celu stosowane było srebro, może dojść do zabarwienia poszczególnych części ciała. Jeżeli chory przyjmował krople do oczu ze srebrem, zmienić się może barwa gałek ocznych, co jest wynikiem nagromadzenia srebra w rogówce i torebce przedniej soczewki.

Kolejnym objawem jest zabarwienie na niebiesko narządów wewnętrznych, w niektórych przypadkach srebro znaleźć może się także w moczu i kale, czasem nawet w ślinie.

Srebro koloidalne – dawkowanie

Kupując gotowe suplementy ze srebrem koloidalnym, przy dawkowaniu należy przestrzegać instrukcji producenta. W przypadku, gdy stosujemy srebro w proszku, ilość jego zażywania może różnić się w zależności od masy ciała oraz schorzenia, jakie chcemy załagodzić. Jeżeli zależy nam na celach profilaktycznych, zaleca się spożywać jedną łyżeczkę sproszkowanego srebra dziennie. Gdy już do infekcji dojdzie, można zwiększyć dawkę do ok. 3 łyżeczek dziennie w 3 dawkach podzielonych.

Srebro koloidalne dla dzieci należy rozcieńczać wodą destylowaną i nie przekraczać ilości dwóch łyżeczek srebra dziennie. Stosowanie koragolu u dzieci poniżej 2 lat powinno być skonsultowane z lekarzem.

Srebro koloidalne – przeciwwskazania do stosowania

Bezpieczne roztwory srebra koloidalnego stosowane w odpowiedniej dawce nie powinny wykazywać żadnych skutków obocznych. Wyjątkiem jest uczulenie na srebro oraz jakikolwiek dodatkowy składnik, zawarty w preparacie. Srebra nie powinny spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące, a stosowanie go u dzieci należy skonsultować z lekarzem. Nie powinno się przyjmować nanosrebra bezpośrednio po zabiegach medycznych oraz w przypadku wystąpienia uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej.

Srebro koloidalne – opinie

Choć srebro koloidalne cieszy się bardzo dużą popularnością w zakresie pielęgnacji zewnętrznej, duże kontrowersje budzi jego stosowanie doustne. I choć nie ma jednoznacznych badań na temat wysokiej szkodliwości stosowania odpowiednich dawek srebra koloidalnego także w taki sposób, produkt ten ma wciąż wielu przeciwników.

Z drugiej strony na forach internetowych znaleźć można wiele głosów osób, którym srebro pomogło nie tylko w walce z trądzikiem, ale również różnego rodzaju infekcjami. Jedno jest pewne, przydałoby się więcej badań na temat działania srebra koloidalnego oraz jego wpływu na organizm człowieka przy regularnym, długotrwałym stosowaniu produktu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top