Czystek – właściwości i zastosowanie

czystek3

Czystek to roślina, która w ostatnim czasie zyskała dużą popularność ze względu na właściwości poprawiające funkcjonowanie układu immunologicznego. Herbatka z czystka stała się jedną z najchętniej polecanych przez zielarzy i coraz więcej osób systematycznie ją pije. Czy czystek faktycznie jest tak cudownym zielem? Jakie są jego właściwości i zastosowanie?

Przeczytaj: Witamina C na poprawę odporności

Skąd się wziął czystek?

Czystek to rodzaj krzewu, który należy do rodziny czystkowatych. Samo pojęcie czystek wiąże się więc z kilkoma rodzajami i mieszańcami, gdyż czystki często się ze sobą krzyżują. Rodzimą krainą czystka są baseny Morza Śródziemnego, roślina obrasta tam suche i skaliste zbocza. W Polsce najczęściej występującą odmianą czystka jest czystek szary (cistus incanus).

czystek

Właściwości czystka

O cudownych właściwościach czystka można dowiedzieć się wiele z różnych źródeł. Niestety nie każde z tych źródeł jest rzetelne, ponieważ zioło, o którym mowa padło ofiarą marketingowej machiny. Niektóre broszury wychwalają go ponad miarę, opisując jego wpływ na poprawę zdrowia, który nie jest niestety poparty żadnymi badaniami. Skąd to się wzięło?

Prawdopodobnie stąd, że czystek faktycznie zawiera w sobie sporą ilość polifenoli – naturalnych antyoksydantów znanych z hamowania wolnych rodników. Polifenole te działają również przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Zmniejszają także ryzyko zapadnięcia na te choroby, do których może przyczynić się zbyt duża ilość wolnych rodników, np. miażdżycę, cukrzycę, choroby nowotworowe. Należy jednak pamiętać, że czystek sam w sobie nie hamuje tych chorób i nie sprawia, że na nie nie zachorujemy, gdyż ich przyczyną nie bywają tylko i wyłącznie wolne rodniki.

Co nie znaczy wcale, że czystka nie warto pić. Jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze może pomóc w leczeniu różnych infekcji.

Niektóre źródła podają również wpływ czystka na złagodzenie skutków alergii oraz jego pomoc w łagodzeniu objawów chorób dróg oddechowych. Niektórzy zalecają inhalacje z czystka przy wystąpieniu kataru i problemów z oddychaniem.

Choć nie wszystkie właściwości czystka zostały przebadane, szacuje się, że może on pomagać w:

  • leczeniu przeziębienia i grypy;
  • łagodzeniu objawów chorób układu krążenia;
  • obniżaniu poziomu złego cholesterolu;
  • poprawie wyglądu skóry przy trądziku i innych chorobach skórnych;
  • zwalczaniu alergii;
  • leczeniu boreliozy.

Czystka nie powinno się traktować jako leku, może on być stosowany jako suplement diety, aczkolwiek nie powinniśmy wymagać od niego cudownego działania.

Czy czystek pomaga w odchudzaniu?

Czystkowi często przypisuje się właściwości wspomagające odchudzanie. Niestety żadne badania nie potwierdziły jego skuteczności w tym zakresie. Szacuje się, że w niewielkim stopniu przyspiesza on przemianę materii, jednak działanie to jest tak niewielkie, że w walce z nadwagą nie pomoże.

czystek2

Sprawdź: Młody zielony jęczmień na odchudzanie

Czystek – przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do podawania czystka nawet małym dzieciom czy kobietom w ciąży. Jeżeli jednak zauważymy reakcję alergiczną lub inne niepokojące objawy po jego zażyciu, powinniśmy natychmiast przerwać stosowanie zioła.

Czystek – jak parzyć?

Najpopularniejszą formą przygotowania czystka jest napar. Kupując susz, warto sprawdzić, czy znajdują się w nim również wysuszone łodygi. Jeżeli tak, musimy liczyć się z tym, że napar będzie miał nieco bardziej gorzki smak. Najlepiej stawiać na ziele czystka z upraw ekologicznych. Na opakowaniu takiego produktu znajdować się będzie znak BIO.

Sposób przygotowania naparu:

  • łyżeczkę suszu zalewamy wrzącą wodą;
  • odstawiamy na ok. 8-10 minut;
  • odcedzamy lub wyjmujemy sitko;
  • do smaku dodać możemy miód lub sok z cytryny;
  • jedną porcję zaparzyć możemy nawet do 3 razy.

Inhalacja z czystka

W przypadku dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych wykonać możemy inhalację z czystka . Do miski z gorącą wodą wsypujemy 2-3 łyżeczki suszu lub 2 torebki herbatki ekspresowej. Pochylamy się nad miską i okrywamy głowę ręcznikiem, aby zatrzymać parę. Głęboko oddychamy, wdychając parę aż do wystygnięcia wody.

Płukanka z czystka

Czystek może zostać wykorzystany także do płukania jamy ustnej. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe pomogą oczyścić zęby i ich okolice z drobnoustrojów.

czystek4

Czystek dostępny jest również w formie suplementu diety w kapsułkach. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy gotowe płukanki, syropy, a nawet spraye z zawartością czystka. Jego zastosowanie w Polsce stało się popularne, a marketing przekonał wiele osób, że jest to cudowne zioło, które pomoże nam się rozprawić ze wszystkimi dolegliwościami. I o ile czystka warto wprowadzić do swojego jadłospisu, musimy pamiętać, że nie jest on lekiem i nie pomoże w zwalczaniu wszystkich chorób.

Sprawdź też: Oczyść organizm dietą jabłkową

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top